ناتوانی در بازاریابی و فروش محصولات، مشکل اصلی دانش بنیان ها

 

ناتوانی در بازاریابی و فروش محصولات، مشکل اصلی دانش بنیان ها

بیوگرافی خودتان را بفرمایید

حمیدرضا فاتحی هستم متولد ۱۳۶۳ دارای مدرک کارشناسی در رشته مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد در رشته مدیریت صنعتی قبل از ورود به شبکه پژوهش ۶ سال در صنعت به عنوان مدیر تضمین کیفیت و مدیر برنامه ریزی و تولید مشغول به فعالیت بودم و پس از آن در سال ۱۳۹۲در شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان مشغول به فعالیت شدم و از سال ۱۳۹۴ تا کنون به عنوان مدیر شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان مسئولیت را عهده دار هستم .

شبکه پژوهش  فناوری استان اصفهان کارش را در چه سالی و با چه اهدافی راه اندازی شد؟

شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان در سال ۱۳۸۳ به عنوان نخستین موسسه غیرانتفاعی پژوهش و فناوری کشور با هدف توانمند سازی واحدهای فناور، خلاق و دانش بنیان و کمک به تجاری سازی دانش و فناوری و همچنین ارتباط و شبکه سازی عناصر فعال در زیست بوم فناوری، نوآوری و کارآفرینی کشور و با همکاری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان راه اندازی گردید. شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان با حمایت از شرکت های فناور و دانش بنیان و همکاری با مجتمع های فناوری و نوآوری، مزایا و حمایت‌های قانونی و خدمات تجاری سازی را به اعضای خود ارائه می کند و

بستر مناسبی برای توسعه زیست بوم و فناوری و نوآوری و ظرفیت سازی برای توسعه دانش و هم افزایی را فراهم می نماید. هدف اصلی شبکه و پژوهش و فناوری استان اصفهان ایجاد هم افزایی و تسهیل گری در ایجاد هم افزایی از طریق ایجاد تعاملات و ارتباطات است. کارکرد اصلی این شبکه بستر سازی و ارائه امکاناتی برای توسعه و پیشرفت زیست بوم نوآوری و فناوری است.

این شبکه دقیقا چه فعالیتی را صورت میدهد؟

شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان در سه حوزه اصلی فعالیت خدمات توانمند سازی، خدمات تجاری سازی و خدمات شبکه سازی فعالیت می کند. در بخش خدمات توانمند سازی، شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان، اقدام به ایجاد واحد توانمند سازی نموده است که بتواند با رویکردی علمی و عملیاتی ظرفیت های توانمند ساز استان را تجمیع نموده و از شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور و خلاق جهت استفاده از این ظرفیت های توانمند ساز حمایت نماید.  در بخش خدمات تجاری سازی، شبکه پژوهش و فناوری تسهیلات مالی و اعتباری به شرکت ها ارائه میدهد . این شبکه آمادگی دارد به منظور تسریع توسعه ای طرح ها در حوزه فناوری و تسهیل در تولید طرح های فناورانه و دانش بنیان علاوه بر مشارکت از طریق ساز و کارهای غیر مشارکتی نیز نیاز شرکت ها را برطرف و اقدام به ارائه تسهیلات نماید. در بخش خدمات شبکه سازی، شبکه سازی شرکت ها معمولا با دو هدف انجام می شود، اول گشایش منابع تکمیلی جدید به منظور دستیابی به افراد و دانش جدید و دوم نزدیک شدن و همکاری دو جانبه بین شرکت ها به منظور حفاظت از بازار و شکل دادن اتحادها برای اجتناب از رقابت در بازارهای نوپا.

با توجه به ارتباط مستقیم شما با دانش بنیانها، ارزیابی شما از فعالان این حوزه چیست؟

با توجه به اینکه در حال حاضر تعداد شرکت های دانش بنیان حدود ۵۰۰۰ شرکت و ۶۳۰ شرکت خلاق، ۵۰ شتابدهنده فناوری و ۱۲۰ مرکز نوآوری در کشور وجود دارد برآوردهای انجام شده فروش محصولات دانش بنیان این شرکت ها در سال ۹۸ فروش ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی بوده است. که نسبت به سال قبل از آن ۳۳  درصد رشته داشته است. و در اصفهان بیش از ۵۰۰ شرکت دانش بنیان و واحد فناور فقط در شهرک علمی و تحقیقاتی مستقر هستند که ۱۰ درصد از شرکت های دانش بنیان کشور را شامل می‌شود. گردش مالی آن ها در سال گذشته ۱۴ هزار میلیارد ریال و مجموع فروش دستاوردها و محصولات فناورانه آن ها بیش از ۶ هزار و یکصد میلیارد ریال بود.

مهمترین مشکلات شرکت های دانش بنیان را در چه می بینید؟

مشکل اصلی شرکت های دانش بنیان  بازار فروش است، ناتوانی در بازاریابی و فروش محصولات توسط شرکت های دانش بنیان و عدم آشنایی بسیاری از آن ها با مسائل بازاریابی محصول از جمله مراحل معرفی محصول، تبلیغات، مذاکرات جهت ثبت سفارش، ارتباط با بازارهای بین المللی جهت صادرات و غیره از مشکلات اساسی شرکت ها می باشد.

کمبود منابع مالی یکی دیگر از مشکلات می باشد، با توجه به اینکه شرکت های دانش بنیان، بخشی از سرمایه مورد نیاز خود را برای تحقیق و توسعه محصولات نیاز دارند و کمبود منابع مالی و تسهیلات ارائه شده از سوی صندوق های پژوهش و فناوری را با توجه به هزینه های تولید بسیار اندک می دانند. مشکل دیکر شرکت های دانش بنیان ، عدم حمایت از محصولات داخلی و استفاده از محصول خارجی به ویژه در دستگاه های دولتی است که عامل آسیب به تولید کننده های داخلی شده و بازار داخلی را در اختیار کالاهای خارجی مشابه تولید داخل قرار داده است. استفاده دستگاه های دولتی از محصولات خارجی و ترجیح محصولات خارجی بر مشابه داخلی آن میباشد. در صورتی که در بسیاری از موارد کیفیت محصول داخلی با مشابه خارجی آن تفاوتی ندارد و هزینه استفاده از آن نسبت به محصول وارداتی به مراتب کمتر است. نبود استانداردهای ملی و صنفی برای محصولات شرکت های دانش بنیان و در نتیجه عدم اعتماد به آن ها و نبود مقبولیت در صنعت از دیگر مشکلات به شمار می آید. و باعث عدم مشارکت شرکت های دانش بنیان در پروژه های دولتی گردیده است. انتظار شرکت  از دولت چندان زیاد نیست و نگاهی به مسائل مالی همچون اعطای وام و معافی از مالیات و … ندارند بلکه انتظار دارند با حمایت دولت و مسئولان و اجرای سیاست هایی چون جلوگیری از واردات و حمایت از تولید داخل بتوانند محصولات مورد نیاز کشور را با کیفیتی رقابتی و قیمتی مناسب به بازار عرضه کنند. مساله بیمه از دیگر مشکلات اساسی شرکت های دانش بنیان نام برد و آن را برعکس ماهیت اصلی به جای آنکه همراه شرکت های دانش بنیان باشد، با انواع جریمه های بی دلیل به مشکلات و مسائل شرکتها می افزاید.

شبکه پژوهش و فناوری برای سال ۹۹ چه برنامه و اهدافی را در دستور کار خود قرار داده است ؟

شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان در سال ۹۸ تمرکز اصلی فعالیت های خود را به سمت شکل‌گیری فرهنگ استفاده از مشاوره های کسب و کار سوق داد و با توسعه کیلینیک مشاوره و منتورینگ در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و توسعه به شهرها و استانهای دیگر از جمله استان چهارمحال و بختیاری، در رفع مشکلات شرکت های دانش بنیان و فناور کوشید. همچنین با برگزاری ماهیانه جلسات باشگاه مدیران و مشاوران به صورت کاملا رایگان نسبت به استفاده فعالان اقتصادی از مشاوران این باشگاه کوشید. در سال پیش رو توسعه و تقویت برنامه های کنونی شبکه پژوهش وفناوری، راه اندازی بستر مشاوره و آموزش آنلاین، توسعه بستر Irtnchallenge.ir  برای تبادل فناوری و ارتباط بین سرمایه گذاران و تولید کنندگان با افراد و شرکت های دانش بنیان و فناور، شبکه سازی نهادهای تاثیر گذار و تصمیم ساز، مراکز پژوهشی و دانشگاه ها و بنگاه های اقتصادی با شرکت های

خارجی آن تفاوتی ندارد و هزینه استفاده از آن نسبت به محصول وارداتی به مراتب کمتر است. نبود استانداردهای ملی و صنفی برای محصولات شرکت های دانش بنیان و در نتیجه عدم اعتماد به آن ها و نبود مقبولیت در صنعت از دیگر مشکلات به شمار می آید. و باعث عدم مشارکت شرکت های دانش بنیان در پروژه های دولتی گردیده است. انتظار شرکت  از دولت چندان زیاد نیست و نگاهی به مسائل مالی همچون اعطای وام و معافی از مالیات و … ندارند بلکه انتظار دارند با حمایت دولت و مسئولان و اجرای سیاست هایی چون جلوگیری از واردات و حمایت از تولید داخل بتوانند محصولات مورد نیاز کشور را با کیفیتی رقابتی و قیمتی مناسب به بازار عرضه کنند. مساله بیمه از دیگر مشکلات اساسی شرکت های دانش بنیان نام برد و آن را برعکس ماهیت اصلی به جای آنکه همراه شرکت های دانش بنیان باشد، با انواع جریمه های بی دلیل به مشکلات و مسائل شرکتها می افزاید.

شبکه پژوهش و فناوری برای سال ۹۹ چه برنامه و اهدافی را در دستور کار خود قرار داده است ؟

شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان در سال ۹۸ تمرکز اصلی فعالیت های خود را به سمت شکل‌گیری فرهنگ استفاده از مشاوره های کسب و کار سوق داد و با توسعه کیلینیک مشاوره و منتورینگ در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و توسعه به شهرها و استانهای دیگر از جمله استان چهارمحال و بختیاری، در رفع مشکلات شرکت های دانش بنیان و فناور کوشید. همچنین با برگزاری ماهیانه جلسات باشگاه مدیران و مشاوران به صورت کاملا رایگان نسبت به استفاده فعالان اقتصادی از مشاوران این باشگاه کوشید. در سال پیش رو توسعه و تقویت برنامه های کنونی شبکه پژوهش وفناوری، راه اندازی بستر مشاوره و آموزش آنلاین، توسعه بستر Irtnchallenge.ir  برای تبادل فناوری و ارتباط بین سرمایه گذاران و تولید کنندگان با افراد و شرکت های دانش بنیان و فناور، شبکه سازی نهادهای تاثیر گذار و تصمیم ساز، مراکز پژوهشی و دانشگاه ها و بنگاه های اقتصادی با شرکت های دانش بنیان و فناور در دستور کار قرار دارد.