نشست خبری سیدحمیدرضا فاتحی با خبرگزاری علم و فناوری استان اصفهان در خصوص برگزاری رویداد ایران ایدکس

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، مدیر شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان، سیدحمیدرضا فاتحی با بیان این که شبکه سازی و تعامل بین شرکتهای فناور، خلاق و دانش بنیان با واحدهای صنعتی، مراکز تحقیق و توسعه و مراکز پژوهشی از مهمترین  اهداف شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان است، خبر داد: شبکه پژوهش و فناوری اولین رویداد ایران ایدکس را در نیمه دوم امسال با هدف شناسایی طرح های برتر و ارائه مشوقها ارزشمندی برگزار می کند. بواسطه فعالیت این موسسه تا بحال بیش از ۶۰ نیاز اساسی شناسایی و روی سامانه بارگذاری شده، همچنین بیش از دهها پروژه منجر به عقد قرار داد شده است.

حمیدرضا فاتحی مدیر شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان، در گفتگو با خبرنگاری این خبرگزاری اظهار داشت: شبکه پژوهش و فناوری سال ۱۳۸۳با هدف توانمندسازی شرکتهای فناور و خلاق و کمک به تجاری سازی دانش و فناوری و شبکه سازی بین عناصر اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری کشور با همکاری شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان بوجود آمد.

وی در ادامه به ایده شکل گیری شبکه پژوهش و فناوری پرداخت و گفت: در واقع ایده شکل گیری شبکه پژوهش و فناوری ابزاری برای توسعه حمایتهای بود و این که بتواند تعامل و شبکه سازی بین مراکز تحقیق و توسعه، واحدهای صنعتی، شرکتهای دانش بنیان و فناور، مراکز پژوهشی و دانشگاهها را فراهم کند.

مدیر شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان، اظهار داشت: یکی از برنامه های مهم برای این شبکه سازی استفاده از ابزارهایی مانند تورهای صنعتی، رویدادها، جلسات باشگاه دانش و فناوری که بتواند به شبکه سازی کمک و ارکان اکوسیستم را با هم آشنا کند و سر یک میز بیاورد، است.

فاتحی بیان داشت: در تورهای صنعتی نیازهای فناورانه صنعت احصا و به شرکتهای فناور و دانش بنیان ارتباط داده می شود، در همین راستا شرایط بازدید، جلسات مذاکره و کاری فراهم می شود و در نهایت آنها می توانند پوروپزال خودشان را برای حل آن نیاز فناورانه ارائه نمایند.

وی افزود: باشگاههای دانش و فناوری هم از دیگر ابزارهای شبکه سازی بوده که در جلساتی شرکتهای دانش بنیان محصولات و خدمات خود را به واحدهای صنعتی و مراکز تحقیق و توسعه معرفی و در آنجا می توانند شبکه خود را گسترش داده و تعامل قویتری برای فروش و انجام پروژه های فناورانه داشته باشند.

 فاتحی تصریح کرد: شبکه سازی اهداف مختلفی دارد و مهمترین هدف آن است که بشود از منابع مشترک استفاده کرد، همکاریهای دو جانبه یا چند جانبه ایجاد و تسریع کرد، در بازار رقابت چند شرکت بتوانند خودشان را توانمندکرده و وارد بازار رقابتی فعلی شوند و بتوانند پروژه های مشترکی انجام دهند و هم پروژه هایی که در واحدهای دیگر است را شناسایی کرده و به آن دست پیدا کنند.

 وی خاطرنشان کرد: به همین خاطر سامانه ای بانام irtnchallenge.ir ایجاد شد، در این سامانه طرحها و پروژه های نوآورانه و فناورانه مورد نیاز واحدهای صنعتی احصا و روی سامانه بارگذاری و شرکتها دانش بنیان، واحدهای فناور و حتی دانشگاهها می توانند به این ها دسترسی پیدا کرده  طرحها و نیازها را ببیند جزییات را مطالعه و در صورتی که بتوانند انجام دهند پروپزال خود را روی سامانه بارگذاری کنند، در ادامه چند مرحله غربالگری و داوری دارد و در صورتی که صنعت و داوران تشخیص دهند که این کار عملیاتی هست وارد فاز قرار داد می شود.

 ۶۰ نیاز اساسی شناسایی و روی سامانه شبکه پژوهش و فناوری بارگذاری شده است

 فاتحی با تاکید بر این که این مهمترین نیازهایی است که شرکتهای دانش بنیان و فناور در تمام کشور دارند و سامانه ها و ارگانها و دستگاههای مختلفی هم تلاش کرده اند که بتواند این کار را انجام دهند و در همین حال شبکه پژوهش و فناوری تنها موسسه پژوهش و فناوری غیر انتفاعی و غیر دولتی  است که بواسطه همکاری و تعاملی که با شهرک علمی تحقیقاتی و دیگر ارگانهای داشته توانسته است ارتباط خیلی خوبی با صنایع مختلف مخصوصا صنایع استان اصفهان داشته باشد و نیازها اساسی را شناسایی کند، تصریح کرد: تا الان بیش از ۶۰ نیاز شناسایی و روی سامانه قرار گرفته است همچنین زیرساخت اطلاع رسانی در حال کاملتر شدن است.

اولین رویداد ایران ایدکس نیمه دوم امسال برگزار می شود

 مدیر شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان، خبرداد: اخیرا هم این موسسه تصمیم گرفته که هرسال یک رویدادی تحت عنوان ایران ایدکس برگزار کند و اولین رویداد ایران ایدکس هم در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ برگزار می شود.

وی تصریح کرد: در این رویداد یکسری طرحهای تشویقی در نظر گرفته شده است در همین راستا مکاتباتی با سازمانهای مختلفی انجام گرفته و آنها حمایت خود را برای برگزاری این رویداد اعلام کرده اند.

فاتحی گفت: در برگزاری این رویداد با هدف شناسایی و حمایت ایده ها و توانمندیها سازوکاری فراهم شده که افراد با ایده ها و توامندیهای خلاق و فناورانه وارد سامانه  شده و پروپوزال خود را بارگذاری کنند، این ها داوری و بهتری طرح ها شناسایی می شوند که برای تکمیل پروژه می توانند از طرح های تشویقی این رویداد استفاده کنند.

وی در رابطه با طرح های تشویقی رویداد ایران ایدکس، ابراز کرد: این مشوقها هم تسهیلات مالی بلاعوض و هم جوایز مختلفی از جمله کسر خدمت سربازی را شامل می شود.

مدیر شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان، تصریح کرد: شبکه پژوهش و فناوری برای برگزاری این رویداد با سازمانهای مختلفی مانند سازمانها صنعتی، شهرک علمی تحقیقاتی، صندوقهای پژوهش و فناوری، دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی و بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان و غیره وارد مذاکره شده است.

تسهیلات مالی تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان ارائه می شود

وی در پاسخ به این سوال که میزان مشوق ها چقدر است، تصریح کرد: میزان مشوقها خیلی متفاوت است، تسهیلات مالی حداقل تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان از طریق صندوق پژوهش و فناوری می باشد، همچنین یکسری سازمانها هم که در رویداد معرفی می کنیم جوایز و تسهیلات بلاعوض پیش بینی کرده اند، یکسری مراکز رشد هم اعلام آمادگی کرده که  طرحهایی برتر را پذیرش کنند و در آنجا بتوانند از تسهیلات شهرک علمی تحقیقاتی بهره مند شود.

رویداد Reverse Pitch یا ارائه معکوس

فاتحی رویداد Reverse Pitch (یا ارائه معکوس) را از دیگر برنامه های این رویداد عنوان کرد و گفت: ارائه معکوس یک رویداد مبتنی بر تقاضای نوآورانه است که طی آن شرکت های بزرگ و سازمان ها، چالش ها و نیازهای فناورانه خود را معرفی می کنند و از مخاطبان می خواهند که پیشنهادهای نوآورانه خود را برای حل چالش ها در مهلت مشخص شده ارسال و از فرصت همکاری با سازمان متقاضی‌ بهره مند شوند.    

وی با بیان این که این سامانه دایمی خواهد بود و هر زمانی که هر صنعت، ارگان یا سازمانی نیاز فنارانه و یا نواورانه داشته باشد می تواند اعلام کند، یادآور شد: البته کسانی که می خواهند در اولین رویداد ایران ایدکس شرکت کنند و از مشوق های آن بهرمنده شوند باید در زمانی که اعلام خواهد شد پروپوزال خودشان را در رابطه با طرحهای مدنظر ارسال کنند، طرحهای ارسالی توسط کمیته های داوری بررسی و برترینها شناسایی و وارد پروسه داوری می شود.

شبکه پژوهش و فناوری فعالیتهای مختلفی انجام  داده است

مدیر شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان، با تاکید بر این که این موسسه از بدو تاسیس تا بحال فعالیتهای خیلی زیادی داشته است، گفت: شبکه پژوهش و فناوری بیش از ۵۰ تورصنعتی در کل کشور و اکثرا در استان اصفهان برگزار کرده، همچنین باشگاه مدیران و مشاوران هر ماه جلساتی در اتاق بازرگانی اصفهان دارد که فعالان اقتصادی، مدیران شرکتهای دانش بنیان و مدیران شرکتهای صنعتی حضور  یافته و حدود ۴۰ مشاور بصورت رایگان به آنها مشاوره می دهند.

فاتحی اذعان کرد: برای حدود ۲۰ حوزه صنعتی مشاوران متخصصی داریم که شبکه پژوهش و فناوری ایجاد کرده و این بخشی بسیار مهم  تلقی می شود، همچنین از دیگر خدمات شبکه هر روز در دفتر موسسه مشاورهای مقیم در حوزه های تخصصی فروش، بازاریابی، مالی و مالیاتی  امور حقوقی و قراردادها  امور بیمه ای و منتور و تسهیلگر است  و تا بحال بیش از ۲۰۰۰ ساعت مشاوره تخصصی ارائه شده است. در باشگاه مشاوران هم ۳۲ دوره باشگاه برگزار و حدود ۵۰۰۰ مشاوره ثبت شده است.

وی برگزاری بیش از ۲۰ سمینار علمی تخصصی در حوزه های مختلف، حدود ۵۰۰ ساعت دوره آموزشی برای شرکتها، مدیران، واحدهای صنعتی و تجاری را از دیگر فعالیتهای این موسسه برشمرد.

 ارائه بیش از  ۵ میلیارد تومان تسهیلات مالی برای تجاری سازی و ارتقای محصولات

مدیر شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان، تصریح کرد: همچنین بواسطه این موسسه تا بحال بیش از ۵ میلیارد تومان تسهیلات مالی از منابع صندوق پژوهش فناوری استان اصفهان به شرکتهایی نیازمند تسهیلات مالی برای تجاری سازی و ارتقای محصولات انجام شده است.

بیش از دهها پروژه منجر به عقد قرار داد و رفع نیاز شده است

وی تصریح کرد: تا الان بیش از دهها پروژه از افراد که توانسته اند پروپوزال بدهند منجر به عقد قرار داد شده و برای صنایع مختلف نیازهای رفع و انجام شده است،  نمونه آن روانکارها برای شرکت ذوب آهن اصفهان، تکنولوژی سطح سنج برای شرکت پتروشیمی، طراحی اتوماسیون صنعتی پیشرفته برای شرکتهای صنعتی در منطقه صنعتی، اجرای سیستم اعلام و اطفا در سازهای متحرک، یکسری قطعات پیشرفته مهندسی برای صنایع الکترواپتیک اصفهان و از این دست پروژه ها نمونه های زیادی داریم.

مدیر شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان، از دیگر فعالیتهای این موسسه را برگزاری هشت دوره همایش پژوهش و فناوری استان اصفهان در حوزه های مختلف، همکاری در برگزاری ۱۵ همایش ملی و استانی، همکاری در برگزاری سه دوره اخیر جشنواره شیخ بهایی، برگزاری اولین نمایشگاه تکنولوژی، نوآوری و استارت آپ در استان اصفهان، همکاری با اتاق بازرگانی برای شرکت و اعزام ۵ تیم در رویداد  تکنولوژی جیتکس دبی، برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری استان عنوان کرد و افزود: ضمن این که با تلاش این موسسه اولین انجمن تخصصی واحدهای تحقیق و توسعه در استان اصفهان و با مجوز وزارت صنعت معدن تجارت به زودی راه اندازی خواهد شد.

لینک کامل خبر