نقش "کوچینگ" در چالش‌های کسب و کار دوران کرونا

تاریخ ارسال : 1399/10/13

نقش "کوچینگ" در چالش‌های کسب و کار دوران کرونا

اگرچه تدوام پاندمی کرونا موجب اثرات منفی و تعطیلی بسیاری از مشاغل شده، اما برخی کارشناسان بر این عقیده اند که کرونا موجب شد تا امروز کسب و کارها با ورود به فضای جدید، از روش های گذشته فاصله گرفته و در بستری جدید به فعالیت خود ادامه دهند.

به گزارش روابط عمومی شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان، به اعتقاد مدیر شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان، اگرچه نمی توان منکر تاثیرات منفی پاندمی کرونا بر کسب و کارها شد، اما بی انصافی است تنها از نقاط منفی آن بگوییم و امروز شاهد تغییر رویکرد در این حوزه هستیم.

مهدی اعتباری با بیان اینکه پیش از شیوع کرونا، بسیاری از کسب و کارها تمایل نداشتند با تغییرات زمان، روش های فعلی خود را تغییر دهند و با مقاومت همچنان متکی به روش های گذشته بودند، به ایسنا، گفت: شیوع کرونا باعث شد بسیاری از کسب و کارها با کنار گذاشتن روش های قبلی خود، وارد فضای کنونی شوند و فعالیت های خود را برون استانی و بعضا برون مرزی کنند.

وی تاکید کرد: شیوع کرونا موجب تغییر فضای دیجیتال در کشور شده است، البته به دلیل نبود بستر مناسب، در این مسیر با ضعف های بسیاری مواجه هستیم، اما به نظر می رسد، آینده روشنی پیش روی فضای جدید باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر فضای مجازی با کشاندن مصرف کننده و خریدار به سمت خود، موجب شده تا جامعه هدف ما گسترش یابد، گفت: در این فضا کسب و کارهایی که همچنان به روال گذشته خود ادامه می دهند، به مرور شکست خواهند خورد، چراکه پذیرای تغییرات و شرایط موجود نیستند و قطعا افرادی می توانند با فضای جدید خود را وقف دهند که شرایط جدید و تغییر رفتار مخاطب، مشتری و مصرف کنندگان را با آگاهی بپذیرند، بنابراین در این فضا می توانند حتی بهتر از گذشته به فعالیت خود ادامه دهند.

مدیر شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان با اعتقاد بر اینکه امروزه افراد برای ادامه راه در فضای کسب و کار خود، به یک مربی نیاز دارند، افزود: از سوی دیگر حتی افرادی که صاحب کسب و کارند نیاز به آموزش مهارت های کوچینگ و مربیگری هستند تا بتوانند سازمان خود را پیش ببرند و این روشی است که در دنیا جواب داده و طی چند سال گذشته نیز ایران به این موضوع ورود کرده است.

وی با تاکید بر اینکه با وجود شرایط سخت اقتصادی کشور و تحریم ها هنوز هم می توان به کسب و کار خود به صورت موفق ادامه و فعالیت خود را توسعه دهیم، اظهار کرد: برای موفقیت باید روش های جدید کسب و کار را پیش ببریم و در گام نخست با رشد خود، مهارت های لازم را فراگیریم، بنابراین برای تغییر مدل کسب و کار باید دانش خود را در این حوزه تغییر دهیم.

اعتباری تصریح کرد: فعالیت هایی که در شرایط فعلی، تفکر و مدل کسب و کار خود را تغییر می دهند، حتی بعد از نابودی کرونا می توانند طی چند ماه رشد چشمگیری داشته باشند.

وی با اشاره به فعالیت شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان برای تغییر این نگرش، اظهار کرد: این شبکه به عنوان اولین و تنها شبکه پژوهش و فناوری کشور در سال ۱۳۸۳ با هدف حمایت از مجموعه‌های پژوهشی و فناور و نیز شبکه سازی و تسهیل در توسعه ارتباطات بین مجموعه های علمی دولتی و خصوصی تاسیس شد.

مدیر شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان افزود: این مجموعه در حال حاضر فعالیت های مختلفی از جمله توانمندسازی (آموزش و مشاوره، منتورینگ و کوچینگ)، تجاری سازی، حل مسئله، مدیریت دانش و ... را در سراسر کشور ارائه می دهد.

به گفته اعتباری، یکی از مواردی نیازسنجی شده با توجه به فعالیت های شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان، ارتباطات پویا با مراکز علمی و صنعتی، فرهنگ سازی و تقویت و توسعه مهارت های کوچینگ در کشور است.

وی توضیح داد: شناخت و آگاهی عموم در قبال این موضوع و نیز آگاهی از تفاوت بین مشاوره، منتورینگ و کوچینگ و انتظاراتی که باید از این حوزه ها داشته باشند و همچنین آموزش مهارت های تخصصی حوزه مربیگری به افراد علاقمند باعث شد تا شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان با همکاری اداره کل فنی و حرفه ای استان و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، اولین دوره جامع پرورش کوچ حرفه ای کسب و کار مبتنی بر استانداردهای ثبت شده در کشور را با حضور برترین های این حوزه برگزار کند.

نقش مهم مربیگری در کسب و کار

مسیح جوادی- مدرس دوره‌های حرفه‌ای کوچینگ نیز در این خصوص به ایسنا، گفت: در دنیای امروز اگر بخواهیم در مسیر درست قرار گیریم همواره به یک مربی نیاز داریم و این موضوع همواره در ذات انسان وجود دارد.

وی با بیان اینکه با آگاهی نسبت به این موضوع نقش مربی و هدایتگر در تمام عرصه های زندگی افراد پررنگ تر دیده می شود، تصریح کرد: کوچینگ یا مربیگری یک فرایند هدایتگری است و به گفته بیل گیتس «هر انسانی نیاز به یک مربی دارد».

جوادی با تاکید بر اینکه وجود یک مربی در بحران ها دارای ارزش بالایی است، تصریح کرد: در فضای بیزینس هم نیازمند مربیگری هستیم و این موجب می شود بهترین مسیر و راه را از طریق مربیان در کسب و کار پیدا کنیم تا افراد بتوانند به سطح بالایی از فعالیت برسند و حتی راحتتر از بحران ها عبور کنند.

وی با اعتقاد بر اینکه برای عبور از بحران ها داشتن مربی بسیار مهم است، گفت: به طور طبیعی در زمان بحران به صورت ناخودآگاه پازل فکری افراد بر هم می خورد و نمی توانند با جسارت تصمیمات درستی گرفته و یا قدرت اجرا ندارند، اما وجود یک مربی با دانش و تخصص خود می تواند پازل فکری صاحب کسب و کار را مرتب کند و تا به تصویر بهتری برای فعالیت در شرایط بحرانی و رکود برسد و با دیدن نقاط کور، به رشد دست یابد.

بومی سازی استاندارد کوچینگ در ایران

همچنین یاسر متحدین- تدوینگر استاندارد ملی آموزش کوچینگ در ایران در خصوص سابقه کوچینگ در ایران به ایسنا، گفت: در ایران همانند دنیا، تاریخ دقیقی برای کوچینگ وجود ندارد، اما این مهارت و دانش از سال ۱۳۹۳ وارد ایران شد و مورد استقبال قرار گرفت.

وی با بیان اینکه مانند تمام رشته ها، حوزه هایی که از خارج وارد کشور می شوند برای انطباق با فرهنگ ایرانی و اسلامی نیازمند ایرانیزه سازی است تا بتوانیم نیازهای جامعه ایرانی را از این مهارت برآورده کنیم، اظهار کرد: نتیجه این تلاش ها بعد از چند سال فعالیت کارشناسی و پژوهش، «ثبت استاندارد ملی کوچینگ» در سال ۱۳۹۹ با تلاش برخی کارشناسان و متخصصین امر بود.

تدوینگر استاندارد ملی آموزش کوچینگ در ایران ادامه داد: بعد از این اتفاق، در سازمان فنی حرفه ای به عنوان زیرمجموعه سازمان جهانی مهارت، کوچینگ ایران به یک اعتبار بین المللی دست یافت و به صورت رسمی در موثرترین سازمان که در حوزه اشتغال و مهارت آموزی فعالیت دارد، پذیرفته شد که این قدم موثری برای توسعه و تثبیت ساز و کارهای رسمی کوچیگ در کشور است.

وی با بیان اینکه استاندارد کوچینگ در ۱۷۱ کشور دنیا اعتبار دارد و ایران اعتبارسازی آن را بومی کرد، گفت: با این اقدام موسسات و آموزشگاه هایی که پس از این به صورت رسمی و قانونی مشغول به کار می شوند، مانع خروج ارز از کشور خواهند شد و با بومی سازی دانش کوچینگ، هزینه های فعالیت در این عرصه تا یک پنجم در ایران کاهش می یابد و افراد می توانند با همان کیفیت و اعتبار جهانی آموزش ها را در کشور دریافت و اعتبار کاری خود را به دست آورند.

متحدین با اشاره به اینکه کوچینگ مهارتی است که وابسته به مکان و زمان نیست، تصریح کرد: افراد بدون تجهیزات و با سرمایه گذاری بالا می توانند شغلی مفید و درآمدزا برای خود داشته باشند و از سوی دیگر  با رشد افراد و سازمان ها در کشور، شاهد توسعه پایدار در حوزه کسب و کار خواهیم بود.

ایجاد انقلاب در کسب و کارهای کشور

محمد مهدی ربانی – کارآفرین و مربی کسب و کار نیز با بیان اینکه امروزه مهارت های کوچینگ علاوه بر خود مربیان، برای افرادی که یک تیم و سازمان را رهبری می کنند، مناسب است به ایسنا، گفت: رشد این مهارت موجب ارتباط بین رهبران سازمان با مدیران میانی و کارمندان می شود، از سوی دیگر رشد این مهارت موجب ایجاد انقلاب کسب و کارها در کشور خواهد شد.

وی با اشاره به برخی ایده های خوب اساتید و دانشجویان، اظهار کرد: ممکن است در فضای کار فعلی آنها نتوانند ایده های خود را به ثمر برسانند و این موجب ناامیدی شان می شود، اما وجود یک مربی در کنار آنها موجب می شود تا آنها به نقاط ضعف و قوت خود پی ببرند و در نهایت موجب انگیزه و موفقیت کسب و کارشان شود.

این کارآفرین با اشاره به اهمیت آموزش و پرورش در کسب و کارهای کوچک، متوسط و بزرگ کشور، تصریح کرد: امروز رهبران این کسب و کارها در دنیا یک مربی همراه خود دارند تا علاوه بر انتقال مهارت های مربیگری به مدیران سازمان و کارمندان خود، در نهایت موجب خودشناسی و رشد سازمان شان شوند.