تحقیقات بازار

تحقیقات بازار

وقتی یک عملیات نظامی در حال شکل‌گیری باشد تنها عاملی که می‌توان بر اساس آن پیش‌بینی موفقیت یا شکست این عملیات را کرد، طراحی عملیات بر اساس شناخت و آگاهی کامل از دشمن است.

برنامه یا بهتر بگویم عملیات بازاریابی موفق نیز بر اساس شناخت خوب و آگاهی کامل از رقبا و بازار شکل می‌گیرد. امروزه می‌توان تحقیقات بازار را به روش‌های مختلف موثر و ارزانی انجام داد:

 • به وسیله جستجو در اینترنت
 • سوال از مشتریان بالقوه
  •  از طریق ایمیل
  •  شبکه های اجتماعی
  •  پست
  •  یا حتی مصاحبه با مراجع و گروه‌های کانون در حوزه مورد نظر

 ریشه تحقیقات بازار موفق، تحلیل دقیق و و ارائه پاسخ های صحیح به سوالات مناسب است. سوالاتی از قبیل

 مشتری شما کیست؟

 که باید به تمام وجوه یک مشتری بپردازد مثل: سن، جنس، نگرش، الگوی مصرف فعلی

 جواب به این سوالات اطلاعات را به شما میدهد که به آن اطلاعات جمعیت شناختی گفته می شود دسته بعدی سوالات، جغرافیای هستند از قبیل:

مشتریان ما بیشتر در کدام منطقه از کشور زندگی میکنند؟ شمالی هستند یا جنوبی؟

 چه گویشی دارند؟

 چه آب و هوایی در آنجا هست؟

 پاسخ به این سوالات می‌تواند به تعیین زمان و نحوه بازاریابی محصول یا خدمت کمک بزرگی کنند.

کسب و کارهایی که به نمایندگی و فرانچایز فکر میکنند. این کسب و کارها حتما باید تحلیل جغرافیایی عمیقی برای محصول خود داشته باشند.

دسته بعدی سوالات مشخص شدن روش تصمیم گیری مشتریان است.

اینکه مشتریان از این محصول یا خدمت چه تغییری در زندگی خود یا کار خود احساس می کنند؟

 آیا کمکی در بهبود روند زندگی آن ها دارد؟

 این دسته از سوالات در پیدا کردن مزیت رقابتی و نوشتن متن تبلیغاتی اثر زیادی دارد.

یک مثال

مشاور تحقیقات بازار تعریف می کرد که؛ در دوران کاری خود انواع تجربه‌ها را در تحقیقات بازار داشتم. یکی از نمونه‌های خوب آن وقتی بود که شروع به واردات اتومبیل‌های شاسی‌بلند سوزوکی از ژاپن کردیم. ما 65 نمایندگی در کانادای غربی افتتاح کردیم و نتایج فروش مختلفی به دست آوردیم که بعضی عالی و برخی کاملا ضعیف بودند.
ما یک شرکت تحقیقات بازار را به خدمت گرفتیم تا تحقیقی «سریع و فوری» انجام دهد و ببیند چه کسانی اتومبیل‌های ما را می‌خرند و در کدام منطقه بیشترین فروش را داریم.
این شرکت با چند صد نفر از خریداران تماس گرفت و بدون تعجب دریافت افرادی که این اتومبیل‌های صحرایی را می‌خریدند در مجاورت کوهستان‌ها و مناطقی زندگی می‌کردند که این ماشین‌های دو دیفرانسیلی بسیار کارآمد بود. افراد ساکن مناطق هموار و شهرها که ماشین‌های شاسی‌بلند ارزش چندانی در آن‌ها نداشت، مشتریان احتمالی خوبی به شمار نمی‌آمدند.
وقتی این تحقیق را انجام دادیم، نتایج بسیار منطقی به نظر می‌آمد. اما تا وقتی این کار را نکرده بودیم، از اهمیت آن اطلاع نداشتیم؛ در نتیجه این یافته‌ها بودجه تبلیغات، فعالیت‌های تبلیغی و نوع واگذاری خودرو به واسطه‌ها را تغییر دادیم. فروشمان به اوج رسید، فروش اتومبیل به افرادی که مشتریان احتمالی خوبی به شمار نمی‌آمدند را متوقف کردیم و همه تلاش خود را بر افرادی متمرکز کردیم که خریداران فوری بودند.

وقتی می‌خواهید وارد ذهن مشتری خود شوید و رفتار مصرف کننده را شناسایی کنید یکی از موثرترین ابزارها برای این کار تحقیقات بازار شرکت‌ها با تحقیقات بازار قدرت پیش‌بینی رفتار مصرف کننده خود را پیدا می‌کند و می‌تواند تصمیمات عالی و سریع در بازار خود داشته باشند.

 شما زمانی می توانید ادعا کنید که تصمیم درست برای کسب و کار خود گرفته‌اید که اطلاعات جامع و درست و بدون سوگیری داشته باشید به درستی تحلیل کنید و نسبت به چشم انداز خود از این اطلاعات استفاده کنید و تصمیم بگیرید وقتی تصمیمی بر اساس حدس و گمان و یا تجربه که هیچ اطلاعات موثقی در آن نیست گرفته شود ریسک مجموعه و اتلاف هزینه را بالا می­برد.

 در دوره آموزشی تحقیقات بازار که در شبکه پژوهش و فناوری تدوین شده ابزار این تحقیقات در اختیار شما قرار می گیرد و شما می­توانید به راحتی تصمیم بگیرید که آیا خود تحقیقات بازار را انجام دهید یا برون سپاری کنید و اگر قرار به برون‌سپاری باشد چه نکاتی را باید مد نظر خود قرار دهید که بهترین نتیجه را از این تحقیقات و بودجه‌ای که برای این تحقیقات گذاشته اید را به دست آورید.

اهداف برگزاری دوره

 • آشنایی با مفهوم تحقیقات بازار و توجه به نیاز این موضوع در بالا بردن فروش و ترویج درست محصول
 • شناسایی درست شرکت­های مجری تحقیقات بازار

مخاطبین دوره

 • مدیران کسب و کار
 • مدیران بازاریابی
 • مدیران فروش
 • کسانی که قصد تولید محصول دارند
 • کسانی که قصد شروع کمپین تبلیغاتی دارند
 • کسب و کار­هایی که قصد اضافه کردن سبد محصول دارند

تاریخ اتمام ثبت نام: 1400/03/23

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code

فهرست